Wanneer wij uitgebreid de brochures van de uitgeverijen doornemen, zijn we lang niet over alles enthousiast. We hebben de afgelopen jaren al veel kinderboeken gelezen en dat maakt ons automatisch kritischer. Sommige thema's worden dermate veel uitgemolken dat het moeilijk is om een nieuwe, frisse invalshoek te ontdekken. Het Leven van een Hagedis van Niks lieten wij in eerste instantie aan ons voorbijgaan, maar na een pakkend persbericht (uitgeverij Blauw Gras doet daar sowieso iets verfrissends in), besloot ik toch met het boek aan de slag te gaan. Het resultaat? Je leest het hieronder.
In Het Leven van een Hagedis van Niks volgen we Zack. De monitorhagedis moet zich bij de schooldirectrice melden, omdat hij is uitgekozen om gangmonitor te worden. Een opvallende functie voor iemand die zelf al een monitorhagedis is, maar volgens de directrice die tevens een wombat is, berust dit op pure toeval.
Hoewel Zack de functie aanvaart, kan hij er niet al te lang van genieten. Een confrontatie met de grootste pestkop van de school, een pelikaan genaamd Pelicarnassus, zorgt ervoor dat hij tijdelijk als gangmonitor wordt geschorst. Dat zit even flink tegen, zeker wanneer Pelicarnassus het voor een langere tijd op hem gemunt heeft.
Gelukkig heeft Zach altijd nog zijn vrienden. Daarnaast maakt hij kennis met een blinde roodstaartbuizerd genaamd Miel, die alleen maar schreeuwt in het boek, met hoofdletters gedrukt. De vogel is veruit het grappigste personage dat het boek te bieden heeft. De meest bizarre humor van deze titel is terug te vinden in een grap over Frankrijk. Middels een oude vloek heeft Zack het land op zijn knie gekregen. Er landen nog regelmatig vliegtuigen en zo nu en dan duiken er wat Franse teksten op vanaf het gewricht. Begrijp je het nog?
Onder deze laag humor schenkt het boek aandacht aan thema's als gepest worden, stevig in je schoenen staan en verdrietige thuissituaties. De manier waarop Zack zich manifesteert in het boek, en het benadrukken van het feit dat pesten een keuze is, zijn goed opgeschreven door schrijver Patrick Ness.
Uiteindelijk zijn het de kinderen die beslissen of dit boek een succes wordt. Niet de recensenten. Mijn interesse gaat vooral uit naar het feit of kinderen de absurdistische humor in dit boek rijkelijk gaan omarmen, of het af gaan schrijven als flauwekul. Dat zal bepalen of deze hagedis daadwerkelijk een leven van niks heeft, of in vele kinderarmen wordt gesloten.
Ik raad dit boek aan voor...
...kinderen die houden van absurde humor.
...leerkrachten die boeken zoeken over pesten die niet te zwaar vallen.
...iedereen die wil weten hoe dat nu precies zit met Frankrijk op een knie.
Leesdetectives Biebmonsters

Voor uitleg over de biebmonsters klik hier!Â
Hoi, ik ben Daan!
Met mijn smartphone op zak ga ik liever gamen of buiten spelen. Niets is leuker dan dat! Ik weet wel dat lezen belangrijk is, want dat zeggen mijn ouders, meesters en juffen ook. Gelukkig zijn er boeken met veel plaatjes die niet zo moeilijk zijn, zoals strips en graphic novels. Als het boek geen plaatjes heeft, moet het in ieder geval grappig zijn. Dan valt er tenminste een hoop te lachen!
Samenvatting/Omslag
Zack en Daniël – hagedissen en vrienden – worden door hun schooldirecteur tot gangwacht benoemd. Ze moeten arrogante leeuwen, drukke zeehonden en iets te ontspannen panda’s in het gareel zien te houden. Maar de ergste van iedereen is Pelicarnassus, een pestkop van een pelikaan die het op de hagedissen uit zijn klas gemunt heeft. Gelukkig is er hulp: een blinde roodstaartbuizerd staat de vrienden met raad en verrassende acties bij.
Comments